Info /// SULW. Album

 

 

SULW. Album to 280-stronicowa publikacja poświęcona polskiemu graffiti, która powstała na bazie wywiadów i zdjęć prezentowanych w latach 2012-2015 na nieistniejącym już portalu SULW.pl. Uzupełnieniem książki jest siedem niepublikowanych wcześniej rozmów z ważnymi dla polskiej sceny postaciami. Partnerem wydawnictwa jest Elita Graffshop.

 

Rys historyczny

SULW.pl był serwisem internetowym, którego korzenie sięgają marca 2011 roku, kiedy to zrodził się pomysł, aby stworzyć książkę dokumentującą szeroko pojętą sztukę uliczną obecną na lewym brzegu Warszawy. Planu wydania albumu nie udało się zrealizować, natomiast zgromadzone materiały w postaci kilku tysięcy zdjęć wykorzystano, by powołać do życia stronę internetową.

Działający od 2 lutego 2012 roku (początkowo pod darmową domeną sulw2011.wordpress.com) portal prężnie się rozwijał, konsekwentnie poszerzając swoją działalność na kolejne pola. SULW publikował już nie tylko zdjęcia ze wszystkich osiedli i dzielnic lewobrzeżnej (a następnie – również prawobrzeżej) Warszawy, ale również różnego rodzaju archiwalne fotografie, fotorelacje z wydarzeń z pogranicza graffiti i street art oraz przygotowane przez zaproszonych writerów speciale.

Tym, co stanowiło największy atut SULW-a, były jednak wywiady. Przez nieco ponad trzy lata działalności portalu pojawiło się na nim ponad 100 rozmów – zarówno tych krótszych (w cyklu „Trzy pytania do…”), jak i tych dłuższych. Obszerne wywiady z zasłużonymi, niekiedy wręcz legendarnymi twórcami z całej Polski, którzy często nigdy wcześniej nie udzielali żadnych wywiadów, były czytane nawet przez kilkanaście tysięcy fanów graffiti.

Po kilku latach aktywności serwisu, zorganizowaniu trzech wystaw i wydaniu czterech numerów poświęconego graffiti na pociągach towarowych THE FR8 MAGAZINE, przyszedł czas na to, aby zmaterializować zawartość SULW.pl w postaci elegancko wydanej książki.

 

SULW. Album

Prace nad albumem zostały zapoczątkowane w grudniu 2015 roku. Cel, który przyświecał książce, był jasny: utrwalić najważniejszy dorobek SULW-a w zwartej, papierowej formie. Idea była jednak diametralnie inna niż w 2011 roku – SULW. Album nie jest bowiem książką, która dokumentuje warszawską scenę graffiti. SULW. Album od początku do końca został stworzony przy udziale byłych i czynnych polskich writerów. To oni, wywiady z nimi i ich zdjęcia są istotą tego wyjątkowego wydawnictwa.

Ze zrozumiałych przyczyn, nie mogliśmy wykorzystać wszystkich materiałów opublikowanych na SULW.pl – było ich tak dużo, że album musiałby mieć nie 280, a przynajmniej trzy razy tyle stron. Przy tym nie chcieliśmy też, by album był jedynie jeden do jednego kalką tego, co już było na portalu. W związku z tym wyselekcjonowaliśmy te wywiady i speciale, które z jakichś powodów uznaliśmy za najciekawsze, a do tego przygotowaliśmy siedem zupełnie nowych wywiadów.

Prace nad SULW. Album trwały ponad półtora roku, ale warto było tyle czasu poświęcić, by móc się cieszyć efektem końcowym. Szata graficzna książki jest przejrzysta i minimalistyczna – zależało nam na tym, by była schludna i nie krzyczała: „Oto kolejna publikacja o graffiti zaprojektowana jak każda inna publikacja o graffiti”. Okładka i logotyp są dziełem Przemka Hoffera.

 

 

Nasza książka jest podzielona na cztery działy: Wywiady 2016, Wywiady 2012-2014, Trzy pytania do… oraz Speciale.

 

Wywiady 2016

Siedem niepublikowanych wcześniej obszernych rozmów z uznanymi i ważnymi dla sceny postaciami. Część z nich nigdy wcześniej nie udzielała żadnych wywiadów. SULW. Album zmienia ten stan rzeczy.

Cezary Hunkiewicz / Eids / Model / Nesh / Sedr84 / Skid / Zion

Wywiady 2012-2014

Zbiór jedenastu najciekawszych wyczerpujących rozmów, które były publikowane w latach 2012-2014 na naszej dawnej stronie. Poprawione redakcyjnie, ze zmienionymi fotografiami. Treści, których nie znajdzie się w żadnym magazynie.

Zaproszeni twórcy: Cent / Cichy / Chace / Cruel / Easy / Forin / Meid / Pantal / Sir / Slope / Wae

Trzy pytania do…

Wybór dwudziestu czterech (z kilkudziesięciu w sumie opublikowanych na SULW.pl) mini-wywiadów z cyklu o tej samej nazwie, w ramach którego zaproszeni writerzy na swój sposób interpretowali identyczny zestaw wątków: Kiedyś…, Teraz… i Przyszłość…

Zaproszeni twórcy: Arpone / Autone / Ceka100 / Dugi / Gans / Krik / Laik / Looney / Mehes / Miesto / Mister Pest / Paism / Phems / Pleks / Plumone / Potiks / Proembrion / Reno / Riam / Risky / Rysa / Sear / Shot / Slam

Speciale

Wyselekcjonowane czternastu (z ponad trzydziestu) bardzo różnorodnych stricte fotograficznych materiałów z autorskim wyborem zdjęć dokonanym przez zaproszonych twórców. Od archiwalnych prac z lat 1998-2002 Sepego do samych rooftopów IRAIDC.

Zaproszeni twórcy: Baik / CNB / Destro / FRC / Fak / IDCIRA / Moad / Nek / Rumoe / Samer / Sem / Sepe / Tron / Wiur

Uzupełnieniem albumu jest krótki dział SULW Stuff, będący dokumentacją tego, co SULW zrobił off-line.

Udanej lektury!